تحلیل خط‌ مشی فضای مجازیمسائل خط‌ مشی فضای مجازی

احتجاجات فیلترینگ؛ موافقان

مسئله فیلترینگ یا اعمال مصونیت یا محدودیت یا ممنوعیت بر فضای مجازی، مثل هر مسئله عمومی دیگر در داخل کشور، موافقان و مخالفان خاص خود را دارد. هر یک از طرفین این معضل عمومی برای خود دلایل وعلل قوی و ضعیفی ارائه می کنند که در میز احتجاج ملی در حال زورآزمایی با یکدیگر هستند. معمولا جریان و مشرب سیاسی دولت منتخب در هر دوره ای سبب سنگین تر شدن یکی از کفین ترازوی این احتجاج می شود؛

فارغ از درستی یا نادرستی دلایل و علل هر دودسته، به نظر می‌رسد که یک فهم غلط و سوءتفاهم ملی که سابقاً به‌عنوان شوخی در محافل عمومی مطرح می‌شد، کم‌کم دارد جدی می‌شود و بر زبان مردم و بعضاً مسئولین و مدیران ارشد کشور جاری می‌شود. آن سوءتفاهم ملی این است که عده‌ای تصور می‌کنند، افرادی که جزء مخالفان فیلترینگ هستند، درواقع از موافقان گسترش ناامنی و آشوب در سطح کشور بوده و یا با بداخلاقی‌های فضای مجازی همراه هستند و در امتداد این سوءتفاهم ملی عده‌ای دیگر تصور می‌کنند، افرادی که در صف موافقان فیلترینگ قرار دارند، درواقع طرفدار سخت‌گیری بر مردم و اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های بی‌دلیل بر آن‌ها است؛ درصورتی‌که درواقع این‌طور نیست و هر دو تصور غلط بوده و ناشی از یک سوءتفاهم ملی است. و اما دلایل و علل ضعیف و قوی موافقان و مخالفان احتجاج فیلترینگ!

موافقان فیلترینگ

دلیل اول؛ امنیت و نظم ملی

وظیفه اصلی حکومت ایجاد و حفظ امنیت پایدار است. در اغتشاشات دی‌ماه ۹۶ ، حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی و نا به سامانی‌های اخیر بازار سکه و ارز، میدان‌دار اصلی همین پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی بودند.

در پرمدعاترین کشورهای دنیا هم‌جهت تحقق امنیت و مقابله با عوامل آشوب و بی‌نظمی، گاهی شبکه‌های اجتماعی خود مانند Facebook و Twitter را فیلتر می‌کنند.

دلیل دوم ؛ حمایت اقتصادی

علاوه بر ایجاد امنیت و نظم عمومی در کشور، حکومت وظیفه دارد امنیت اقتصادی و فضای کسب‌وکار را برای ارائه‌دهندگان خدمت و محتوا و کاربران فراهم کند و هم‌چنین از صاحبان کسب‌وکارهای ایرانی در داخل کشور در برابر موارد خارجی حمایت کند تا این کسب‌وکارها رشد کرده و به بلوغ لازم برسند. مشابه نقشی که حکومت‌ها در نظام تعرفه گذاری در صادرات و واردات انجام می‌دهند. همین حمایت‌های دولتی بود که در سال‌های اخیر باعث شد، برخی از کسب‌وکارهای جدید در فضای مجازی شکل بگیرد و مردم به آن‌ها اقبال نشان دهند.

دلیل سوم ؛ فرهنگ و اخلاق اسلامی ایرانی

حکومت اسلامی وظیفه دارد، از فرهنگ و اخلاق اسلامی ایرانی جامعه و مخصوصاً خانواده‌ها، کودکان و نوجوانان صیانت کند. علاوه بر این، مردم این فرهنگ و اخلاق اسلامی ایرانی را انتخاب کرده و حکومت وظیفه دارد تا از این اراده و انتخاب مردم محافظت کند. این هم حق مردم است و هم تکلیف حکومت. این مورد نیز مانند دو مورد قبل جهان‌شمول است و مختص کشور و دولت ما نمی‌شود.[۱]

 

 

[۱] ایده و محتوای اصلی این گزارش توسط آقای محسن مهدیان (روزنامه‌نگار ) در مجله تصویری حکمرانی با موضوع حکمرانی فضای مجازی و فیلترینگ مطرح‌شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا