بازیگران بین‌المللیبازیگران خط‌مشی فضای مجازی

IETF نیروی ضربت مهندسی اینترنت

نیروی ضربت مهندسی اینترنت؛
(The Internet Engineering Task Force (IETF

IETF یا نیروی ضربت مهندسی اینترنت، یک انجمن بزرگ بین‌المللی است که در سال ۱۹۸۶ جهت مدیریت و توسعه اینترنت تأسیس شد. می‌توان این انجمن را اصلی‌ترین نیروی فنی در اینترنت به‌حساب آورد.

این انجمن مدعی است که وابسته به هیچ دولتی نیست، هیچ دستور از پیش تعیین‌شده‌ای ندارد و نقشه عمل آن یک طرح پیش‌ساخته نیست، بلکه یک انجمن مستقل، با امکان مشارکت همه اشخاص و سازوکار تصمیم‌گیری دموکراتیک و اجماعی است.

مأموریت IETF تهیه‎ استانداردهاست. این انجمن در بیانیه مأموریت خود، هدفش را «عملکرد بهتر اینترنت» می‌داند؛ فرآیند باز و صلاحیت فنی را دو مبنای اصلی انجمن معرفی می‌کند. IETF به‌صورت استاندارهای باز عمل می‌کند. به همین دلیل بسیاری از طراحان، متصدیان، فروشندگان و محققین و … در سیر تکاملی معماری اینترنت از عملکرد شفاف و واضح این انجمن بهره برده‌اند.

IETF متشکل از چندین کارگروه است و مصوبات آن به تائید انجمن اینترنت می‌رسد.

عملکرد IETF بر مبنای کار گروهی است؛ که در بخش‌های مختلفی نظیر مسیریابی (Routing)، حمل (Transport) امنیت (Security) و … سازمان‌دهی شده است. ارتباط این گروه‌ها از طریق Mailing List است. IETF سالانه سه اجلاس مهم برگزار می‌کند.

هر گروه کاری به یک منطقه (Area) تقسیم‌بندی و تخصیص داده می‌شوند که هر منطقه توسط اشخاصی به نام مدیر منطقه (Area Director) مدیریت می‌شوند. این مدیران (ADs) عضو گروهی به نام IESG یا گروه رهبری مهندسی اینترنت (Internet Engineering Steering Group) هستند.

نظارت بر گروه رهبری مهندسی اینترنت بر عهده گروهی دیگر است که هیئت‌مدیره معماری اینترنت (Internet Architecture Board = IAB) نام دارد.

اگر در کار این گروه سهواً اشتباه نظری صورت گیرد و یا اساساً شکلی در نظریات این گروه به وجود آید، گروهی به نام هیئت‌مدیره معماری اینترنت (Internet Architecture Board = IAB) بر کار آن‌ها نظارت می‌کنند. همچنین اگر شخص یا اشخاصی نسبت به‌اشتباه گروه IESG شکایت داشته باشند IAB موظف است به شکایات مطرح‌شده رسیدگی و حکم صادر کند.

مشروعیت هر دو گروه رهبری مهندسی اینترنت و هیئت‌مدیره معماری اینترنت به حکم و انتصاب جامعه اینترنت (ISOC = Internet Society) است.

مدیرکل نواحی به‌عنوان مدیر IESG مشغول خدمت است و این شخص ازلحاظ سمت یکی از اعضاء IAB نیز هست.

منبع: وب سایت نیروی ضربت اینترنت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا