بازیگران بین‌المللیقواعد بین‌المللی

WSIS اجلاس سران جامعه اطلاعاتی

بر اساس قطعنامه ۵۶/۱۸۳ مجمع عمومی سازمان ملل مورخ ۲۱ دسامبر ۲۰۰۱، برگزاری اجلاس سران جامعه اطلاعاتی در دو فاز به تصویب رسید. فاز اول در تاریخ ۱۰-۱۳ دسامبر ۲۰۰۳ در ژنو و فاز دوم در تاریخ ۱۶-۱۸ نوامبر ۲۰۰۵ در تونس به اجرا رسید.

هدف فاز اول WSIS یعنی اجلاس سران جهان درباره جامعه اطلاعاتی در ژنو، تنظیم بیانیه سیاستی بود که گام‌های اولیه را برای بنیان نهادن جامعه اطلاعاتی محقق سازد. اجلاس ژنو به دنبال بیانیه‌ای بود که منافع همه ذی‌نفعان را لحاظ نماید.

در اجلاس سران جهان درباره جامعه اطلاعاتی در ژنو، ۱۷۵ کشور مشارکت داشتند و از میان بیش از ۱۱ هزار نفر مشارکت‌کننده، حضور ۵۰ رئیس‌جمهور، ۸۲ وزیر و ۲۶ معاون وزیر، نشان از مشارکت جدی این کشورها داشت. محصول این فاز، بیانیه اصول اجلاس سران جامعه اطلاعاتی و برنامه اقدام است که در ۱۲ دسامبر ۲۰۰۳ منتشر گردید.

هدف فاز دوم WSIS یعنی اجلاس سران جهان درباره جامعه اطلاعاتی در تونس، عملیاتی‌سازی برنامه اقدام و بیانیه ژنو بود. اعضای WSIS در تونس به دنبال توافق بر سر حوزه‌های مهمی نظیر حکمرانی اینترنت، سازوکارهای تأمین مالی و چگونگی اجرا مصوبات فاز یک و دو WSIS بودند. در این اجلاس نیز حدود ۱۹ هزار نفر از ۱۷۴ کشور مشارکت داشتند.

محصول این فاز نیز دومین بیانیه اجلاس سران جامعه اطلاعاتی و سند دستورالعمل جامعه اطلاعاتی است که ۱۸ نوامبر ۲۰۰۵ ارائه گردید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا