نرم افزار

بدافزارها Malicious programs

بدافزار

Malicious programs

 

هرگونه نرم‌افزاری که به یک سیستم رایانه‌ای و یا شبکه آسیب برسانند، بدافزار نام دارند. بدافزارها در قالب شش گروه ویروس‌ها، کرم‌ها، تروجان، جاسوس‌افزار، تبلیغ افزار و روت کیت‌ها طبقه‌بندی می‌شوند.

ویروس‌ها خود را در بطن نرم‌افزارها و فایل ها تکثیر می‌کنند و زمانی که نرم‌افزار و فایل اصلی اجرا می‌شود، همراه با آن‌ها اجرا می‌شوند. انواع ویروس‌ها عبارت‌اند از ویروس‌های مقیم روی حافظه موقت، ویروس‌های برنامه‌ای، ویروس‌های بوت، ویروس‌های نهان، ویروس‌های ماکرو و ویروس‌های ایمیل.

کرم‌ها مشابه ویروس‌ها هستند با این تفاوت که قابلیت این را دارند که مستقلاً اجرا شوند و در یک‌زمان کوتاه حملات و خسارات شدیدی را به بارآورند.

تروجان ها برخلاف ویروس‌ها و کرم‌ها، تکثیر شونده نیستند بلکه با جلب اعتماد کاربران، از درون به سیستم آسیب می‌زنند. سرقت اطلاعات، سرقت رمزهای عبور و از بین بردن داده‌ها یا برنامه‌ها از کارکردهای تروجان هاست. کشف تروجان در مقایسه با کرم‌ها و ویروس‌ها بسیار دشوارتر است.

جاسوس‌افزارها و تبلیغ افزارها، به‌صورت پنهانی اطلاعات و رفتار یک کاربر را ذخیره‌سازی کرده و برای شخص ثالثی ارسال می‌کنند. این اطلاعات می‌تواند دسترسی به انواع فایل ها، ثبت رفتار آنلاین کاربر و یا واژگانی است که توسط کاربر تایپ‌شده است. تبلیغ افزارها علاوه بر این قادر هستند تا در زمان اجرای برنامه‌ها، بنرهای تبلیغی خود را به نمایش بگذراند

روت کیت‌ها، نرم‌افزارهایی هستند که کنترل سیستم‌عامل را به دست می‌گیرند و به هکرها این امکان را می‌دهند که کاملاً بر سیستم قربانی خود مسلط شوند. عموم روت کیت‌ها به گونه طراحی می‌شوند که ردی از آن‌ها باقی نماند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا